Az épület története egészen a Károlyi család idejéig nyúlik vissza, amikor vadászházként szolgált. A szénbányászat megindulásával később bányászházként és irodaként működött, majd a bányászat megszűnését követően a természetjárók egyik fontos bázisává vált. Az ezredfordulóra azonban állapota jelentősen leromlott.
A terület vagyonkezelőjeként a VADEX Mezőföldi Zrt. kiemelt feladatának tekintette az épület megmentését. A 2026-ban befejeződött felújítás során fontos szempont volt az eredeti építészeti karakter megőrzése, miközben a turistaház korszerű, kényelmes szálláshellyé vált. A megújult épület közvetlenül az Országos Kéktúra útvonala mentén helyezkedik el.
„Ez az épület lényegében egy kapu a természetre. Nemcsak egy falatnyi történelmet mentettünk meg, hanem egy olyan kiindulópontot hoztunk létre, ahonnan a Bakony legszebb természeti értékei – mint a Tűzköves-árok, az Alba Regia-barlang vagy a Burok-völgy – könnyűszerrel elérhetők” – emelte ki Tóth Károly, a VADEX Mezőföldi Zrt. általános vezérigazgató-helyettese az átadón.

Az ünnepélyes átadón köszöntötte a megjelenteket Majoros Gábor, a VADEX Mezőföldi Zrt. nyugalmazott vezérigazgatója, Petényi Mirkó, az Aktív Magyarország Fejlesztési Központ ügyvezető igazgatója, Turi Balázs, Bakonycsernye polgármestere, valamint dr. Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke.

A turistaház felújítása egy átfogó térségi fejlesztés része. Ennek keretében a Fejér Vármegyei Önkormányzat támogatta a Bakonycsernye és Balinka közötti út korszerűsítését, továbbá a VADEX Mezőföldi Zrt. közreműködésével megújult a Kisgyónhoz vezető útszakasz, és új pihenőhelyet is kialakítottak a túrázók számára.
A most átadott turistaház üzemeltetését vállalkozó végzi, a szállás foglalására pedig online felületen keresztül lesz lehetőség.